Riskli Bebek Takibi

Erken müdahalenin insan hayatında ki önemi tartışılamaz bir gerçekliktir. Bebeğin hayata gözlerini açtığı ilk anlarda yaşadığı nörolojik riskler sağlık ve eğitim profesyonellerinin dikkatinin bu noktada yoğunlaşmasına neden olmuş ve ileride gelişebilecek nörolojk ve/veya bilişsel problemlere karşı önlem alma gerekliliğini ortaya koymuştur.

“Riskli Bebek” tanımı; doğum öncesi, doğum esnası veya sonrasında bebeğin nörolojik gelişiminde problem olma ihtimalini ifade eder. Bu tanıyı alan bebeklerin fiziksel, bilişsel, psikolojik ve sosyal gelişimini desteklemek amacıyla yürütülen erken müdahale uygulamalarına “Riskli Bebek Erken Müdahale Programı” adı verilir.

Programın amacı; 0-6 yaş aralığında, “Riskli Bebek” tanısı almış bebek ve çocukların nörolojik, psikolojik ve sosyal gelişiminin yaşıtlarıyla aynı düzeyde ilerlemesi, zaman içerisinde oluşabilecek ortopedik deformitelerin en aza indirgenmesidir.

Programda, kişiye özel takip ve eğitsel programlar oluşturularak en erken dönemde normal gelişimi yakalamak hedeflenmektedir. Çalışmalar haftalık seanslar şeklinde olabileceği gibi aylık takipler şeklinde de yapılabilir.

Kardeş Rehabilitasyon, “Riskli Bebek” tanısı ile başvuran bireyler için, Uzman Fizyoterapist Derya KARDEŞ EKİCİ başkanlığında kurulan Riskli Bebek Ünitesinde eğitimlere başlamıştır.