Uzay Terapi Sistemi

Uzay Terapisi 1990’lı yılların başlarında, uzay teknolojisinden esinlenerek geliştirilen ve dinamik yapısıyla pediatrik fizyoterapi çalışmalarında etkin olarak kullanılan güncel bir yöntemdir. Kurumumuzda 2007’den beri Uzay Terapi’si başarılı bir şekilde uygulanmaktadır.

Uzay Terapisi Ünitesi, elastik ve non-elastik bantlar, çeşitli, makara sistemleri, farklı büyüklüklerdeki ağırlık sistemi ve özel olarak dizayn edilmiş egzersiz kafesinden oluşur. Ayrıca kurumuzda tasarlanan özel bir giysiyle de kombine edilerek etkinliği arttırılmaya çalışılmaktadır.

Uzay Terapi Sistemi, bireyi istenilen pozisyona getirerek uygun postürü sağlamak ve bireyi gerektiği kadar destekleyerek aktif kas kullanımını artırmayı hedefler. Böylece motor gelişiminin (emekleme, oturma, diz üstü durma, ayakta durma, yürüme, tırmanma, sıçrama vb.) hızlanması ve bireyin bulunduğu fonksiyonel basamaktan bir üst seviyeye çıkarılması amaçlanır.

Uzay terapi sisteminde, elastik ve rijit bantlarla yer çekimi ortadan kaldırılarak birey ayakta durabilir pozisyona alınır. Kafes içindeki makara sistemi ile ayağa kaldırılan birey gerekli desteklerle birlikte yürüyebilir. Ayrıca Fizyoterapist istediği bir kas grubunu bant, ağırlık ve makara sistemi sayesinde hem izole hem de kombine bir şekilde aktif, yardımlı veya dirençli olarak çalıştırabilir.

Uzay terapisi pediatrik rehabilitasyon alanında serebral palsi başta olmak üzere kas hastalıkları, spina bifida, gelişim geriliği, down sendromu gibi birçok durumda kullanılmaktadır.